6 Popüler Geleneksel Deniz Ürünleri Yemekleri

Türkiye, zengin mutfak mirasına katkıda bulunan çok özel bir konuma sahiptir. Asya ve Avrupa sınırlarında yer aldığından ve dört denizle çevrili olduğundan, çeşitli ve zengin bir yemek ortamı yaratmaya yardımcı olan doğal kaynaklar açısından çok zengindir. Türk mutfağında neredeyse her şey var, bu da bölgeye göre keşfetmeyi çok ilginç kılıyor. Bir şehirden diğerine atlasanız bile her zaman örneklenecek yeni bir şeyler olacaktır.

Kırmızı et Türklerin gözdesi olarak selamlanırken, Türk mutfağı da deniz mahsulleri ile dolup taşıyor. Sadece 5000 mil uzunluğunda bir kıyı şeridine sahip olabilir, ancak bu, ülkenin mutfak sahnesini çok çeşitli seçeneklerle zenginleştirmek için fazlasıyla yeterli. Yine, ülkeyi çevreleyen dört deniz ve iç kısımdaki birkaç nehir ve göl ile deniz ürünleri seçenekleri kesinlikle bol.

Denemeniz gereken en popüler geleneksel deniz ürünleri yemekleri nelerdir? İşte seçimlerimizden 6’sı:

Midye dolma

Midye, ülkenin her yerinde yaygın olarak bulunan tombul portakal midyelerinin adıdır. En popüler şekli otlu ve baharatlı pirinç ve fındıkla pişirildiği dolma çeşididir. Bunlar İstanbul’da çok popüler sokak yemeği seçenekleri.

Kalamar tava

Genellikle mezenin bir parçası olarak servis edilen kalamar tava, batının kalamar veya ekmekli ve kızarmış kalamar dilimleri olarak bildiği şeyin Türk versiyonu. Onu dünyanın diğer bölgelerinden farklı versiyonlarından ayıran şey, önce süte batırılması ve ekmeklerine genellikle yerel şifalı bitkiler ve baharatların eklenmesi.

Izgara Balık

Izgara Balık çok basit ve sade bir Türk deniz mahsulü yemeğidir ama aynı nedenlerle çok ikoniktir. Her zaman taze hazırlandığı için akşam yemeklerine kesinlikle eşsiz bir lezzet sunar. Türkiye’yi ziyaret ederken sahip olunması gereken bir şey olarak kabul edilir.

Bugulama

Buharda pişirme, Türkiye’de deniz ürünleri hazırlamanın çok popüler bir yoludur. Hemen hemen her balığı bu şekilde pişirebilirsiniz, böylece ülkenin her yerindeki restoran menülerinde bugulama yemeklerini bulabilirsiniz.

Ahtapot Salatasi

Ahtapot salatası, herkesin denemesi gereken bir başka meze dahil. Ahtapot, ülkede sınırlı miktarda bulunsa da, hala yerel bir lezzet olarak kabul ediliyor ve zeytinyağı, limon suyu, dereotu, dilimlenmiş biber ve soğanla Akdeniz usulü hazırlanıyor.

Hamsi

Bu hamsi benzeri küçük balıklar, Türkiye’de kalabalıkların gözdesi. Üzerlerini biraz ekmekle kaplayarak ve derin kızartarak veya mükemmel şekilde ızgara yaparak çok hoş bir şekilde hazırlanırlar. Genellikle cips ve salata ile servis edilirler ve lezzetli ve ucuz bir yemek yaparlar.

Ne yazık ki, pek çok fast food zinciri geleneksel deniz ürünleri yemekleri sunmuyor, ancak McDonald’s ve Burger King gibi çoğu yabancı zincir bunun yerine balık burgerleri sunuyor. Seçeneklere bağlıysanız ve denizden bir şeyler atıştırmak istiyorsanız, bunlar hızlı alternatifler sunabilir.

Category: Fast Food

https://fastfoodfiyatlari.com/