Amerikan Pizza ve Türk Pizza Karşılaştırması ve Nereden Alınır?

Pizza, dünyadaki en popüler yiyecek maddelerinden biridir. Ekmeğin temel gıda maddesi olarak kabul edilmediği bölgelerde bile çeşitli yerlerde büyüktür. Bazıları bunun İtalyanların çeşitli bölgelere göç etmesinden kaynaklandığını söylüyor, ancak diğerleri bunun, neredeyse herkesin damak zevkine uyacak şekilde özelleştirmenin çok kolay olduğu için olduğuna inanıyor.

Türkiye’de pizza da bir şey. Bununla birlikte, bu tür pastalara olan aşk farklı köklere kadar izlenebilir. Türkiye İtalyan mutfağının tadını çıkarırken, pizzanın tadını çıkarmak için gerçekten buna ihtiyaçları yok. Geleneksel Türk mutfağında buna çok benzer bir şey var, bu yüzden pizza kültürü edinmediklerini, buna benzer bir şeyleri olduğunu söylemek güvenlidir.

Pide ve lahmacun, pizza ile ortak bazı şeyleri paylaşan iki turta yemeğidir. Her ikisi de yassı ekmeklerden oluşur ve ardından farklı türlerde etler ve peynirlerin yanı sıra bazı sebzeler veya otlar dahil olmak üzere çeşitli malzemelerle doldurulur. Bununla birlikte, pide tipik olarak uzun bir kabukla yapılırken, lahmacun çok ince yuvarlak bir kabuğa sahiptir.

Onları İtalyan pizzasından çok farklı kılan şey, domates sosunun olmaması. Bunun yerine pide yoğurda batırılırken, birkaç damla limonla lahmacun yenir.

Bazıları aslında lahmacun ve pideyi ‘Türk pizzası’ olarak görüyor ama bunu yapmayalım. Bu iki yemeğin ülkede kendi zengin tarihi ve kimliği vardır ki, onu başka bir şeyin versiyonu olarak adlandırmak adil olmaz. Hepsi yumuşak bir hamur tabanı ve soslardan yapılmış olsa da, hepsi hala birbirinden farklıdır, bu yüzden onlara hak ettikleri takdiri verelim.

Sampi Pide ve Pidem, damak zevkinize ve tercihlerinize en uygun pide çeşitlerini sunan iki zincirdir. Adana Kebap, hem lahmacun hem de pide sunuyor, bu yüzden bu restoranı tercih ederek daha geniş bir yelpazeden seçim yapabilirsiniz. Diğer birçok geleneksel Türk restoranı da hem pide hem de lahmacun sunuyor, bu nedenle Türkiye’de olduğunuzda seçenekleriniz asla tükenmeyecek.

Gerçek İtalyan pizzasını tercih ederseniz, ülkedeki birçok İtalyan restoranına ve trattoriasına gidebilirsiniz. Miss Pizza’nın otantik İtalyan pizzalarının yanı sıra Pizzeria Il Pellicano ve Pizzeria Pidos’u sunduğu söyleniyor.

Özgünlüğü önemsemiyor ama lezzetli bir şeyler istiyorsanız, artık Türkiye’de çok sayıda Amerikan pizza zinciri var. Bunlar arasında Papa John’s, Domino’s, Little Ceasar’s Pizza, Pizza Hut ve hatta Sbarro Pizza sayılabilir. Klasik İtalyan yemeğini Türk mutfağından tatmayı tercih ederseniz Pizza Bulls ve Pasaport Pizza’yı da tercih edebilirsiniz.

Category: Fast Food

https://fastfoodfiyatlari.com/