Bir Defalık Bile Denemeye Değer Beş Orta Doğu Yemeği

“Roma’dayken, Romalıların yaptığını yapın”, seyahat ederken hala takip ettiğimiz eski bir atasözüdür. Sadece yerel halk için ortak şeyler yapmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni ve keşfetmeye değer yerleri keşfetmeye çalışıyoruz. Salgın nedeniyle henüz gidebildiğimiz kadar seyahat etmenin zamanı gelmemiş olsa da kim bilir, olasılık her zaman oradadır. Seyahat etmek sadece yerleri ziyaret etmek değil, aynı zamanda damak tadımıza hitap edebilecek yerel yemekleri tatmaktır.

Orta Doğu ülkeleri, sadece normalde yediğimizden farklı olabileceği için değil, aynı zamanda yakında favorilerimiz haline gelebilecekleri için gerçekten denemeye değer sağlıklı yemeklerle tanınırlar.

Denemek ve tatmak için zamanınıza ve paranıza değebilecek en az beş yemek var.

Bunlardan biri Humus’tur. Bu özel yemek sadece Orta Doğu’da değil, dünyanın diğer bölgelerinde de popüler. Pide ekmeğine çok yakışan bir sos çeşididir. Humus sosu, pişirilmiş ve ezilmiş nohut karışımıdır. Daha sonra limon suyu, sarımsak ve tahin ile karıştırılır (kızarmış susamdan yapılan Ortadoğu çeşnisi (Makaleden alınmıştır, 2021) En iyi humusun tadı biraz keskin, pürüzsüz ve kadifemsi olması gerektiğini söylerler.

Falafel, Ortadoğu yemekleri arasında ilk 20 favori listesinde yer alan favorilerden biridir. Bu, top haline getirilmiş köfte haline getirilmiş fasulye ve nohuttan oluşan geleneksel bir yemektir. Derin yağda kızartılarak pide ile servis edilir.

Gerçek mavi vejeteryanlar için Tabbouleh sizin için idealdir. Bu iştah açıcı salata, domates, soğan, kıyılmış maydanoz, nane ve bulgur gibi farklı sebzelerin (çoğunlukla buğdaydan yapılan tahıllar) zeytinyağı, tuz, tatlı biber ve limon suyu ile karıştırılmış bir karışımıdır.

Kesinlikle vejeteryan değilseniz ve muhtemelen karnınızda daha yağlı ve ağır bir şey istiyorsanız, Manakish adlı bir Orta Doğu yemeği muhtemelen damak zevkinizi en üst düzeye çıkaracaktır. Genellikle kahvaltı veya öğle yemeği için hazırlanan bir gözleme olan pizza ile neredeyse aynıdır. Hamurda peynir, kıyma ve kekik var. Manakish’in zaatar manakish, peynirli manakish ve kuzu manakish gibi farklı çeşitleri vardır. Ev yapımı olabilirler.

Fattoush, vejetaryenler için mükemmel bir başka Orta Doğu yemeğidir. Aslında domates, salatalık ve diğer sebze çeşitleri gibi temel malzemelerle mükemmel şekilde kavrulmuş pide ekmeğinden yapılan krutonlarla karıştırılmış bir sebze salatası. Özellikle hafif ve tazelenmiş hissetmek istiyorsanız günün her saati için mükemmeldir.

Özetle Ortadoğu, dünya için sadece ham petrol açısından zengin değil. Pek çok yönden çok katkıda bulunmuştur ve en büyük katkılarından biri, gerçekten sağlıklı ve görkemli olan geleneksel yemeklerdir. Ayrıca hazırlamaları da kolaydır çünkü malzemeler basittir ve genellikle süpermarketlerde bulunur. Bu nedenle evde kolaylıkla hazırlanabilirler. Öyleyse, Orta Doğu ülkesindeyken, neden şehirdeki bazı restoranları ziyaret etmeye çalışmıyorsunuz? Bulaşıkları yalnızca bir veya iki kez değil birçok kez denerken bulabilirsiniz.

Category: Restoran

https://fastfoodfiyatlari.com/